Czy opłaca się wziąć długoterminowy kredyt?

Przyszło nam żyć w czasach, w których bankowość jest niezwykle rozwinięta. Poszczególne banki, zarówno te najbardziej znaczące na rynku, jak i te mniejsze, dopiero powstałe, oferują nam coraz więcej możliwości w zakresie brania kredytów, zobacz jak łatwo wybrać kredyt dzięki takim stronom: Kredytomania.EU. Na samym początku warto wspomnieć o tym, że zanim podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu, należy pamiętać o tym, że owa decyzja jest niezwykle istotna. Kredyt gotówkowe to poważne zobowiązanie, które może w znaczny sposób ingerować w nasz budżet na przestrzeni nawet wielu lat - w zależności od kwoty kredytu. Rozwaga i rozsądek są szczególnie istotne, kiedy bierzemy pod uwagę wzięcie kredytu na dziesięć, dwanaście, piętnaście czy nawet dwadzieścia lat, chociaż banki coraz rzadziej skłonne są przyznawać zobowiązania na tak długi czas - nie jest to jednak niemożliwe.

Im kredyt dłuższy, tym większe oprocentowanie!

Przy ubieganiu się o potężny kredyt na wielką sumę, którego spłatę chcemy rozłożyć na kilkanaście lat, warto pamiętać o kilku dosyć istotnych kwestiach. Przede wszystkim w świecie bankowości obowiązuje niezwykle prosta zasada - im kredyt jest dłuższy, to znaczy im więcej rat musimy zapłacić, tym oprocentowanie automatycznie jest większe. Przy bardzo długim okresie spłaty różnica ta może być bardzo zauważalna i wynosić nawet kilkanaście procent sumy, którą pożyczamy. Jest to chyba najważniejsza kwestia, o jakiej musimy pamiętać, ubiegając się o setki tysięcy złotych od banku. Ponadto - co również może być istotne - kiedy zobowiązujemy się finansowo na wiele lat, w tym czasie nie jest prawdopodobne, że dostaniemy kolejną pożyczkę lub kredyt. W sytuacji, w której potrzebujemy nagłego przypływu gotówki na konieczny wydatek, może to być znaczny problem, z którym należy się liczyć, rozważając ową kwestię.

Wymagania dotyczące kredytu - jakie są?

Niezależnie jednak od liczby rat, okresu spłaty czy oprocentowania, pewne rzeczy pozostają niezmienne. Banki stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami pewne warunki, które należy spełnić, by chociażby myśleć o wzięciu kredytu. Przede wszystkim jest to zdolność kredytowa, a więc stałe źródło dochodu, dzięki któremu będziemy mogli bez większych problemów co miesiąc spłacać określoną w umowie sumę pieniędzy. Wymaga to zaświadczenia od pracodawcy oraz przedstawienia umowy o pracę. Pewną alternatywą dla osób, które nie posiadają umowy o pracę, jest kredyt bez zaświadczenia o zarobkach. W jego przypadku, nawet pracując na umowę o dzieło lub umowę zlecenie (tak zwana śmieciówka), możemy ubiegać się o pewną sumę. Właśnie - nie bez powodu “pewną”, bowiem nie można tu niestety mówić o setkach tysięcy złotych. Takim osobom banki są skłonne przyznać nieporównywalnie mniejsze kwoty. Niewątpliwą jednak zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie musimy martwić się o przesadnie wiele różnych papierów, dokumentów i wniosków, które niestety musimy wypełnić przy ubieganiu się o “normalny” kredyt - tutaj biurokracja jest bardzo ograniczona i papierologia jest dużo mniejszym zmartwieniem niż normalnie.

Kolejnym wymaganiem, które banki zwykle stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami, jest ich historia kredytowa. Banki zwracają ogromną uwagę na to, jak w ostatnich latach radziliśmy sobie ze spłatą poprzednich zobowiązań. Jeśli były w tym jakieś zgrzyty, na przykład jeśli nie płaciliśmy rat w terminie, przeciągaliśmy spłatę lub mieliśmy do czynienia z komornikiem, szanse na udzielenie nam kredytu drastycznie maleją. W takim wypadku możemy pożegnać się z marzeniami dotyczącymi wzięcia kredytu.

 
wallst 04 09 20 - 13:21 | | Domyślne