Oprocentowanie kredytów w euro - sprawdź czy warto

Kredyty udzielane w złotówkach są droższe od tych, które obejmują zadłużenia w obcej walucie. Do niedawna bardzo popularnymi produktami były kredyty w frankach szwajcarskich, obecnie na rynku finansowym nie udziela się już kredytów w tej walucie. Możliwe jest jednak uzyskanie kredytu w euro. Niestety tylko nieliczne banki posiadają taką usługę, ale warto przyjrzeć się jej bliżej.

W jakim banku kredyt w euro?

Wśród instytucji, które oferują taką usługę znajdują się:

  • Deutsche Bank

  • Bank Zachodni WBK

  • Alior Bank

  • Getin Bank

  • mBank

  • BOŚ Bank

  • Pekao

  • Raiffeisen Polbank

Oprocentowanie kredytu

Koszt kredytu w euro jest mniejszy od tego udzielanego w złotówkach. Oprocentowanie może być niższe nawet o 20,0% względem tradycyjnej pożyczki. To dla wielu klientów najatrakcyjniejszy argument, który przemawia za podpisaniem takiej umowy kredytowej. Stopa oprocentowania kredytu w EUR zależna jest od oprocentowania na kredytów rynku w Londynie oraz Brukseli, są to tzw. stawki EUR LIBOR 3M oraz EURIBOR 3M. Ważna jest również marża banku w którym staramy się o kredyt. Aktualna średnia wartość Euro Interbank Offered Rate, wynosi 0,24%, natomiast średnia wartość London Interbank Offered Rate to 0,25%. Marża za kredyt w obcej walucie to obecnie od 3,0% do ok. 5,0%. Ponieważ kredyty w euro są kredytami hipotecznymi, marża banku może się różnić w zależności od wkładu własnego, z zasadą im większą kwotę posiadamy, tym mniejsze oprocentowanie marży zostanie nam zaproponowane przy realizacji umowy kredytowej.

Ryzyko kredytu w euro

Nawet jeżeli w obecnej sytuacji, oprocentowanie takiego kredytu wypada korzystniej, niż produkt tradycyjny w złotówkach, musimy pamiętać o ryzyku kursowym. Rynek walut zmienia się każdego dnia i nie możemy wykluczyć, że euro umocni swoją pozycję względem złotówki. W takim wypadku zapłacimy większą sumę pieniędzy niż początkowo przypuszczaliśmy. Oczywiście może się także okazać, że waluta straci na swojej wartości, a my jako kredytobiorcy zyskamy na tym. Powinniśmy jednak zabezpieczyć się na wypadek ryzyka kursowego, tak by w przyszłości nie mieć problemów ze spłatą zadłużenia.

Kto może skorzystać z takiej oferty?

Od 1 lipca bieżącego roku kredyt w euro będzie dostępny tylko dla osób, które otrzymują dochody w zagranicznej walucie. Taką decyzję podjęła Komisja Nadzoru Finansów jeszcze w ubiegłym roku. Jeżeli chcemy skorzystać z takiej usługi pozostało nam już niewiele czasu. Dodatkową przeszkodą dla uzyskania taniego kredytu hipotecznego w euro są warunki jakie stawiają banki przed potencjalnymi kredytobiorcami. Dotyczą one przede wszystkim minimalnych zarobków netto dzięki którym możemy ubiegać się o pożyczkę. Kwoty wymagane przez banki różnią się miedzy sobą znacznie, najniższe wynagrodzenie honorowane przez bank to 8 000 złotych, a najwyższe to 15 000 złotych. Łatwo więc zauważyć, że kredyt w euro to oferta skierowana do osób, które zarabiają dobrze i w oczach kredytodawców są wiarygodne nawet przy założeniu, że kurs walutowy może zmienić się w każdej chwili.

Czy warto?

Kredyt w euro to bardzo dobra opcja dla osób, które spełniają warunki narzucone przez banki. Oprocentowanie takiego zadłużenia jest niższe, zatem koszt kredytu znacznie obniża się względem usługi w rodzimej walucie. Ryzyko związane ze zmianami kursów walut może przynieść nam starty i powinniśmy śledzić na bieżąco rynek walut. Z drugiej strony jeżeli kurs spadnie możemy na tym bardzo dużo zyskać. Trudno przewidzieć jak zachowa się waluta w ciągu kilku najbliższych miesięcy, dlatego przy zobowiązaniu takim jak kredyt hipoteczny nie możemy założyć, że skorzystamy na zmianach w kursie lub też stracimy.

 
wallst 19 10 18 - 13:07 | | Domyślne