Jakościowe oszczędzanie, czyli jakie?

Polityka monetarna przez ostatnie dziesięć lat wyraźnie zniechęciła ludzi do oszczędzania długoterminowego. Największym zainteresowaniem cieszą się zdecydowanie lokaty promocyjne, czy progresywne gwarantujące większe oprocentowanie z każdym miesiącem obowiązywania. Można jednak prawidłowo oszczędzać nawet przy niskich stopach procentowych. Jak osiągnąć zatem maksymalną efektywność oszczędzania w obecnych warunkach gospodarczych?

Określanie indywidualnego podejścia do ryzyka i planów oszczędnościowych

Przede wszystkim musisz określić własne podejście do ryzyka. Jeżeli masz bardzo małą tolerancję ryzyka wtedy podziel kapitał w systemie 80% na lokaty bankowe, a 20% na inwestycje ryzykowne (giełda papierów wartościowych, giełda walutowa, obligacje korporacyjne, kryptowaluty, czy nawet fundusze inwestycyjne). Oszczędzanie rozpoczynasz przez przegląd wszystkich lokat promocyjnych dostępnych w bankach detalicznych. Dzięki temu przez około rok, dwa lata możesz przenosić kapitał do instytucji gwarantujących największe oprocentowanie. Obecnie na rynku działa sporo banków komercyjnych, a praktycznie wszystkie posiadają własne lokaty promocyjne. Nie zgadzaj się jednak, aby do lokaty zakładać dodatkowo rachunek osobisty i nie wykupuj absolutnie innych, najczęściej kosztownych usług. Potencjał oszczędzania w znaczący sposób zwiększysz przez progresję. Co to oznacza w praktyce? Nie wydawaj wypracowanych zysków od razu, ale przenoś je na koleje lokaty bankowe, a dodatkowo staraj się dokładać część zaoszczędzonego kapitału. W ten sposób budujesz faktyczną bazę do uzyskania niezależności ekonomicznej.

 
wallst | 03 07 18 - 10:37 | | Domyślne

Lokaty pozwalają zarobić.

Lokaty bankowe mają to do siebie, że można dzięki nim zarobić i jednocześnie ochronić swoje oszczędności przed wpływem inflacji. Przy odrobinie poszukiwań można znaleźć ofertę lokaty o bardzo dobrych warunkach. Lokata Sprint oferowana w Toyota banku, jest depozytem jaki zakłada się na okres 160 dni. Toyota Bank oferuje swoim klientom oprocentowanie wynoszące 2,00% w skali roku. Zakres kwot na tej lokacie wynosi od 3000 złotych do maksymalnie 13 000 złotych. Przed założeniem lokaty trzeba najpierw założyć w banku konto osobiste. Bez niego oferta nie będzie dla nas dostępna. Jeden klient ma możliwość założenia nawet dziesięciu takich lokat, ale ich łączna kwota nie może przekroczyć 130 tysięcy złotych. Lokata na nowe środki jest propozycją jaką przygotował dla swoich klientów Alior Bank. Depozyt oprocentowany jest na 2% w skali roku i można wpłacić na niego kwotę od 1 000 złotych w górę. Lokatę zakłada się na okres 92 dni. Można założyć więcej niż jedną taką lokatę, ale ich łączna suma nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. W Eurobanku możemy skorzystać z Lokaty nowe środki z oprocentowaniem 2% w skali roku. Jest to rodzaj lokaty trzymiesięcznej na jaką można wpłacić od minimum 200 złotych do nawet 50 000 złotych. Z tego depozytu można skorzystać tylko i wyłącznie udając się do placówki banku.

 
wallst | 10 04 18 - 10:39 | | Domyślne